hlavicka
Aktuality
Červen

Květinový den - 12.6.2015
V pátek 12.6. jsme oslavili 1. výročí fungování Domova Pomněnka Protivín. Společně s klienty a jejich rodinami jsme prožili krásné a veselé odpoledne. Více Vám řekne naše video. Podívejte se!

100 LET - 9.6.2015
Dne 9. června jsme měli u nás v Pomněnce velkou čest oslavit 100 narozeniny paní Antonie Rachačové z Protivína. Spolu s rodinou, klienty a panem harmonikářem, který hrál oslavenkyni její oblíbené písničky, jsme paní Toničce popřáli mnoho štěstí a zdraví. Nejeden z nás by měl smeknout před její vitalitou, optimismem a chutí do života. Přejeme vše nejlepší.

Vystoupení pěveckého souboru - 4.6.2015
Tak jako ve vánoční čas, přišli nás do Pomněnky potěšit děti z pěveckého souboru Protivín. Počasí bylo opravdu letní, a tak nám děti zazpívali na naší zahradě v doprovodu nejen hudebních nástrojů, ale také ptáčků. Malé slečny v červených sukýnkách vypadaly jako makové panenky a jejich krásný zpěv všechny pohladil po duši. Děkujeme a těšíme se na další setkání.

Květen

Cesta za kraslicemi – 11.5.2015
Přestože už je po Velikonocích, vydali jsme se na cestu za obřími kraslicemi, které byli k vidění v Hluboké nad Vltavou. Všichni jsme se moc těšili a v pondělí ráno jsme vyrazili na cestu s dobrou náladou a plány, kolik kraslic zvládneme najít. Cestu jsme měli přesně naplánovanou, takže první kraslici (mimochodem vážící 500kg) jsme našli téměř ihned. Soutěživost nás hnala vpřed a každý měl radost při nálezu dalších, velmi zdařile vymalovaných kraslic. Kopcovitý terén města nám sice nedovolil projít celou stezku, náladu nám to však nezkazilo. Při zpáteční cestě jsme se zastavili v příjemné restauraci. Pánové si dopřáli pivo a dámy si pochutnaly na kávě se zákuskem. Výlet se nám skvěle vydařil a těšíme se na další.

Oslavy Dne vítězství v Protivíně – 7.5.2015
Ve čtvrtek 7.5. jsme se zúčastnili oslav 70. výročí osvobození města Protivín, které se konaly na Masarykově náměstí. Památku těch, kteří padli v bojích uctili představitelé města položením věnců k pomníku a náměstí zaplnili také vojáci v dobových uniformách a vojenská technika. Zajímavé byly vzpomínky pamětníků z řad našich uživatelů na dobu okupace a osvobození. Příběh každého z nich je jedinečný a je důležité si je stále připomínat.

Hraní společenských her
Velmi oblíbenou činností u nás v Pomněnce je hraní společenských her. Rádi se pobavíme při hraní pexesa, člověče nezlob se, domina nebo skládání kostek a určitě pro nás není to nejdůležitější vyhrát, ale zúčastnit se.

Ozdobné šály (náhrdelníky)
Při dalším z našich tvoření jsme se rozhodli vyrobit něco pro sebe a tím obohatit naše garderoby. Nadchl nás nápad jak zužitkovat stará trička. Potom už stačily jen nůžky a šikovné ruce (které samozřejmě máme), a mohli jsme se pustit do práce. Stříhali jsme, pletli copánky a vázali uzlíky. Použili jsme i materiál z našeho ,,špagátkování“ a měli jsme tak možnost kombinovat barvy, tak jak se nám líbilo. Vzniklo z toho pár krásných modelů, které našim šikovným klientkám moc sluší.

Čarodějnice v Pomněnce
První čarodějnice jsme si u nás v Pomněnce užili i navzdory špatnému počasí. Již od začátku týdne jsme pracovali na výrobě čarodějnice a připravovali kostýmy. Ve čtvrtek odpoledne jsme si ozdobili symbolickou májku a na grilu jsme si upekli voňavé klobásy. Pak už nás déšť bohužel zahnal ze zahrady domů a na klobáskách jsme si pochutnali již na jídelně. Sestřičky – čarodějky létali po domově celé odpoledne a všichni jsme se dobře bavili. Vyrobená čarodějnice se nám tak líbila, že jsme se rozhodli uchránit ji před upálením a nějaký čas bude zdobit naši jídelnu.

Duben

Canisterapie - 22.4.2015
Ve středu 22.4. nám počasí opravdu přálo a my jsme si mohli užít po dlouhé době canisterapii venku na zahradě. Fenka Mia nás opět přesvědčila o své šikovnosti a nevyčerpatelné energii při házení aportů a náš oblíbenec králík Fanoušek putoval opět z náruče do náruče…

Zahradníci
Jarní slunečné dny v nás všech v Pomněnce probudili velkou chuť do zahradničení. Rozhodli jsme se zkrášlit si naše okolí i prostory uvnitř květinami. Začali jsme výsadbou macešek do venkovních truhlíků. Nasázeli jsme také rozchodníky, které by měly časem rozkvést do pestrobarevných kvetoucích koberců a přesadili jsme i pokojové květiny do barevných květináčů. Do mobilních záhonků jsme si zaseli ředkvičky. Práce venku nás všechny moc baví a s výsadbou budeme ještě pokračovat. Až nastane správný čas, budou se na nás usmívat slunečnice a v Pomněnce nebudou samozřejmě chybět pomněnky.

Velikonoce v Pomněnce
Na velikonoční svátky jsme se u nás v Pomněnce všichni moc těšili a poctivě se připravovali. Připomněli jsme si všechny tradice a zvyky a celý dům vyzdobili dekoracemi vlastní výroby. Barvili jsme vajíčka, pekli beránky a zkusili jsme si uplést pomlázky. Škaredou středu nám přišli zpříjemnit zpěvem děti z 1. MŠ Protivín, na Zelený čtvrtek nám přišla paní farářka připomenout, proč se Velikonoce vlastně slaví a pomlázkou nás přišli „vyšlehat“ malí koledníci. Velikonoce se nám vydařily a pomalu se začneme chystat na čarodějnice a stavění májky.

Březen

Vystoupení dětí z MŠ Protivín – 30.3.2015
V pondělí 30.3. mezi nás zavítali naši sousedé, děti z MŠ Protivín. Svým jarním pásmem plným písniček a básniček nám připomněly jaro a blížící se Velikonoce. Milým dárkem na závěr pak bylo pro každého velikonoční přáníčko.

Divadelní představení Ostře sledované vlaky – 25.3.2015
Ve středu 25.3. jsme se společně vypravili do divadla Fráni Šrámka v Písku na představení Ostře sledované vlaky. Do divadla jsme se velmi těšili a byli jsme zvědaví, nakolik bude představení podobné nám známému filmu. Rozhodně jsme nebyli zklamaní, vždyť došlo i na známou scénu s razítkem…

Zatmění slunce – 20.3.2015
V pátek 20. března jsme si rozhodně nemohli nechat ujít podívanou, která byla k vidění na obloze. Mezi 11 a 12 hodinu došlo k částečnému zatmění slunce. Počasí nám přálo, takže jsme mohli tento úkaz dobře pozorovat přes tmavé sklíčko.

Jaro je tady
Tak jsme se konečně dočkali. Jaro je tady a my jsme ho přivítali nově osázenými truhlíky. Práce nám šla jako zkušeným zahradnicím od ruky, takže při příchodu k nám do Pomněnky vás přivítají truhlíky s barevnými maceškami.

Divadlo Slunečnice – 16.3.2015
Na pondělí 16. března jsme pozvali k nám do Pomněnky interprety z brněnského divadla Slunečnice. Svým hudebním vystoupením nás vrátili do 60. let 20. století. Společně jsme si zazpívali největší hity té doby - písně Waldemara Matušky, Milana Chladila, Karla Gotta a dalších. Pánové byli nejen skvělí muzikanti, ale také sršeli humorem a nešetřili vtipnými historkami. Bylo to velmi krásné dopoledne a úsměvy na tvářích našich klientů mluvily za vše. Prostě se ukázalo, že dvě krásné květiny - pomněnka a slunečnice patří k sobě a tohle setkání určitě nebylo poslední.

Oslava Mezinárodního dne žen
Ke dni 8. března a oslavě Mezinárodního dne žen neodmyslitelně patří červené karafiáty, chlebíčky, zákusky a veselá nálada. Nic z toho rozhodně nechybělo v neděli u nás v Pomněnce. Oslava MDŽ jsme si společně výborně užili.

Pečení, pečení
Snad všichni u nás v Pomněnce mají rádi sladké a tak jsme si z pečení v naší kuchyňce udělali pravidlo. Pečeme každý týden a moc nás to všechny baví. Vyzkoušeli jsme několik druhů bábovek, koláčů, bublanin i slané pečivo. Po každém pečení následuje ochutnávka a debata o dalším receptu.


Koláž
Rádi stále zkoušíme nové věci a tak jsme se rozhodli vyrobit si koláž. Použili jsme materiály „ co dům dal“ - knoflíky, kousky látek, molitan, semínka, ale také kolínka, čočku nebo zob pro ptáčky. Vše jsme lepili na pevný nabarvený karton a vytvořili tak obrazy, které teď zdobí naše zařízení.

Únor

Maškarní rej - 27.2.2015
Na náš maškarní rej jsme se chystali celý týden. Vyráběli jsme jednoduché masky, připravili výzdobu celého domu a upekli jsme si koláče. V pátek jsme měli všechno nachystáno a už od rána u nás bylo veselo. Zpívali jsme, pro pobavení hráli různé hry a také se tančilo. Veselí nám vydrželo po celý den a kávička s ovocným koláčem byly příjemnou tečkou za hezkým dnem.

Sladovna - 13. 2. 2015
Na dnešní den jsme s našimi klienty naplánovali výlet do Písecké Sladovny. Výstava o královně Dagmar nás všechny velmi zaujala. Naše další kroky směřovaly do místní kavárny, kde jsme si pochutnali na kávě a výborném štrůdlu. Den se nám všem moc líbil a těšíme se na další cestování.

Pletení šál
Protože se u nás v Pomněnce sešlo několik zručných pletařek, rozhodly jsme se, že si upleteme šály. Technika, kterou jsme zvolily, je trochu jiná, než klasické pletení, ale naučily jsme se jí výborně. Díky ní a speciálním druhům příze tak vznikají krásné barevné šály.

Arteterapie
V rámci arteterapie jsme si v uplynulých dnech vyzkoušeli různé techniky tvoření – vykrajovali jsme tvary a napichovali na špejle, vybarvovali temperami, vystříhávali a lepili. Vyzkoušeli jsme si také techniku válečkování, kdy jsme omotali váleček bavlnkou, nabarvili a poté s ním přejeli po papíře. Vyráběli jsme i mandaly z natrhaných barevných papírů. . Vznikají tak obrázky, kterými si rádi zdobíme náš Domov.

Leden

Přednáška – 23.1.2015
Protože chceme, aby akce u nás v Pomněnce byly pestré a zajímavé, snažíme se hledat stále nová témata. Byli jsme proto rádi, když k nám přijel pan Aleš Dvořák z Vodňan s vyprávěním a projekcí o Masivu Monterosa. Fotografie horských štítů nám braly dech a vtipný komentář nás často všechny rozesmál. Přednáška byla velmi zajímavá a pan Dvořák nám slíbil, že přijede znovu s dalším cestovatelským vyprávěním. Takže se již teď těšíme a děkujeme.

Výroba krmítek pro ptáčky
Zima zaklepala na dveře a my jsme si vzpomněli na ptáčky, kteří nám v létě tak krásně zpívali. Při ergoterapii jsme se rozhodli vyrobit krmítka, aby v zimních měsících nestrádali. Použili jsme roličky od toaletního papíru, které jsme potřeli směsí másla a medu. Poté se obalili vším, co mají zpěváčci rádi, prosem, slunečnicovými semínky atd. Práce nás všechny bavila a krmítka jsme společně rozvěsili po zahradě. Věříme, že ptáčkům bude chutnat a už se těšíme, až nás opět na jaře potěší svým zpěvem.

Procházka městem - 9.1.2015
Počasí naší páteční procházce bohužel moc nepřálo a tak jsme si šli zlepšit náladu do místní cukrárny. Výborný zákusek a voňavá káva zahnaly chmury z počasí a posezení zde bylo velmi příjemné. Po odchodu z cukrárny se naše skupinka rozdělila. Dámy chtěly navštívit second hand a každá si odtud odnesla pěkný kousek do své garderoby. Pánové dali přednost nákupu něčeho dobrého. Odpoledne se nám vydařilo, všichni byli spokojeni a už naplánovali další výlet, na který se všichni těšíme.